Esence ve vztazích

969418_439727269456436_790168418_nSlibuji, že zaplním tvé díry a ty slib, že zaplníš mé – to je skutečná dohoda ve většině vztahů, samozřejmě je to dohoda nevyřčená.

Na začátku máme růžové brýle, nevidíme skutečného člověka, ale obraz, který jsme si o něm vytvořili. Pokud se druhý nechová podle naší představy a očekávání, ignorujeme tyto momenty tak dlouho, jak to jde. Jen proto, že jestliže je náš partner tak skvělý, dokonalý, krásný a slibný, je tou nejlepší osobou na zaplňování našich děr. Jeho dokonalost tedy zaručuje to nejkvalitnější „záplatování“.

Po nějakém čase realita náš obraz poruší, protože je nemožné udržet ho dlouhou dobu. Nyní tedy vidíme, že náš partner není dokonalý, občas cítíme zklamání. Pak nás rozčílí maličkosti jako – Proč mi nepomůžeš s úklidem a vynášením odpadků?…

Ve skutečnosti nás rozčiluje, že partner neplní svou část dohody, nezaplňuje naše díry. Musíme pak svým dírám čelit. Copak jsme se s tím člověkem nedali dohromady, abychom je už nikdy nemuseli cítit? Zklamání je veliké a zlost, která následuje také. A když on nezaplňuje naše díry, tak proč bychom se měli starat o ty jeho? Pomstít se je snadné. Díry partnera známe velmi dobře. Dobře víme, jak vrátit úder. To často bývá začátkem konce vztahu, anebo začátkem jiného vztahu, ve kterém není ani intimita, ani svoboda. Žijete bez prožitků vzájemné blízkosti, nejste však úplně sami. Ta nejhorší díra – ztráta splynutí, která vznikla, když jste byli malé miminko, a také pocit opuštěnosti jsou jakž takž překryty. Jedná se o vztah dvou „osobností“, je to obchod. V něm nejste v kontaktu s Esencí.

Setkání pocházející z Esence je jiná věc. Takové setkání znamená být odhodlaný žít svůj vztah v pravdě. Místo abyste zaplňovali partnerovy díry, poukazujete na ně. Zrcadlíte je, a to se soucitem, ale vůbec se nepokoušíte díry druhého zaplňovat. Tím, že partnerovi jeho díry zrcadlíte, ho podporujete, aby se na své díry mohl podívat, a aby tak znovu mohl být v kontaktu s Esencí. Takový vztah podporuje růst obou partnerů.

Není orientován směrem – Co z toho budu mít? ale směřuje ke sdílení a dávání. V takovém vztahu je mnohem víc radosti, vášně, přátelství, víc hloubky. Je k němu ale potřeba odvaha cítit své díry a také důvěra ve vedení Existence. Znovu a znovu se budeme muset setkat se svými zraněními z dětství, dívat se na své vzorce, na svého vnitřního kritika, který vás kritizuje a ponižuje. A také se budete muset dívat na to, jak kritizuje a ponižuje vašeho partnera.

Vztahy jsou tím nejpravdivějším zrcadlem vaší reality. Sami toho můžete spoustu předstírat, vztahy však vždy vynesou pravdu na povrch.

Inspirováno knihou od Bhagata Esence

www.psychoterapeutka.eu

www.mamjirada.com